❓ Искате детето ви да спортува, защото знаете какви са ползите не само за Тялото, а и за Характера, но не знаете коя е най-подходящата възраст да го заведете на спорт, на какъв спорт да го заведете според възрастта му и как да подходите, за да го мотивирате да опита? Децата са много различни на 4, на 8 и на 14 години, затова споделяме някои съвети за адаптацията към тренировките, съобразени с различните възрастови групи.
До 3-4 години: Показване на спорта като дейност / Занимания дете и родител
За периода до навършване на 3-4 годишна възраст най-важно си остава ежедневието на детето и неговото време с родителите. Под 4 години е трудно децата да бъдат организирани в тренировъчна група и да се постигне желаният тренировъчен ефект. Ето защо на тази възраст са много подходящи заниманията с мама и татко. Децата обичат да копират своите родители и ако отделяте по няколко часа в седмицата, в които да правите упражнения заедно с детето, бихте съчетали няколко позитива: Да прекарвате повече време с детето си, да бъдете негов пример, да използвате времето, за да спортувате и вие.
Над 4 годишна възраст: Първи опити за организирани занимания
Възрастта вече е подходяща да опитате да включите детето в по-организирани дейности. Казвам „да опитате“, защото е много важно да се подходи плавно и постепенно. Много места предлагат опознавателен период, в който може да пробвате, докато детето само гледа или да „влиза“ в тренировките за по няколко минути. Не допускайте обаче детето да влиза и да излиза по няколко пъти в часа всеки път, когато реши. Целта е хлапето да се приобщи към организирания час, а не да свикне, че може да прави каквото си поиска. Обяснете му правилата и необходимостта от тях. Ако в началото се страхува, плаче и не иска да тренира, не приемайте отказа за категоричен. Не го насилвайте, но му дайте достатъчно време да свикне с новото място и да се убеди, че няма нищо страшно да опита. Ако дейността (и треньорът) позволяват, първите пъти може да влизате заедно с него, за да му дадете кураж
Първи клас: Спортът като част от програмата
Започването на училище бележи нов етап от живота на малчугана. Ако до момента му е оставала повече свобода и време за игри, при формирането на по-организирано ежедневие на ученика е добре да включите и регулярните посещения на конкретен спорт. Движението разтоварва активно и помага на усилената умствена дейност в училище. Внимавайте обаче да не претоварите детето си. Ако запълните всички дни с някакъв вид извънкласна дейност (английски, китара, курсове по математика, карате, танци) е съвсем нормално детето да няма желание за нищо и да постигнете “обратния ефект”
Втори – четвърти клас: Ориентиране по интереси
Ако до този момент детето не е посещавало спортни занимания, е време да го заведете. Набележете няколко дисциплини и спортни клубове и пробвайте. Търсете активно и мнението на детето. То вече има по-осъзнати интереси, които да бъдат насочени и канализирани. Не се отказвайте, докато не откриете подходящото. Имайте предвид, че колкото повече пораства детето, толкова по-трудно ще го вдъхновите да спортува. С израстването тялото става все по-тежко, по-тромаво и по-трудно за управление. Не пропускайте момента!
(Пред) тийнейджърска възраст: Лична мотивация
На тази възраст трудно вие ще “запишете” детето на нещо, още по-малко вероятно е да го накарате да тренира, ако то не го пожелае. Опитайте да вдъхновите своя син или дъщеря сами да открият своите интереси и поговорете за ползите от тренировките за израстването на личността. На тази възраст подрастващите се опитват да подражават – дайте им примери с известни спортисти или успели личности, на които спортът е помогнал. Ако успеят да открият мотивацията вътре в себе си, тя би могла да ги води силно и устремено. Имайте предвид обаче, че пред тийнейджърите има немалко трудности, които се изразяват или в апатия и отричане на всичко и всички, или в „захласване“ в други по-забавни и интересни дейности (приятели, гаджета, барове, дискотеки). Разговаряйте с тях, защото това е „последният влак“, който можете да хванете, когато става въпрос за сериозна спортна дейност и позитивите, свързани с нея.
автор: Весела Велин
съосновател ДОДЖОТО
Comentários